Проросійські сили вимушені максимально мімікрувати під проукраїнські – експерт

На прес-конференції «Російське втручання в українські вибори – сценарії та інструменти» провідні політологи та експерти проаналізували особливості технологій, що Росія застосовує нині
з метою поширення свого впливу на виборчі процеси в Україні.

Експерт з інформаційних операцій Олег Саакян виказав впевненість у наявності обставин того, що для Російської Федерації цей виборчий період стає вирішальним для всієї подальшої політики відносно України, тому вона не боїться використовувати у ньому абсолютно всі можливі засоби досягнення власних цілей, а проросійські сили маскуються за проукраїнською позицією, що ускладнює їх ідентифікацію. Головною ціллю ж стає нині не просто перемога власного кандидата, а максимальна дестабілізація ситуації в країні, роздмухування будь-яких суперечностей у суспільстві до масштабів протистояння.

«Якщо ми подивимось, одна зі змін наративного ряду, який транслюється проросійськими силами в Україні, це вже відмова від проросійськості навіть в тих осіб, які є симпатиками Росії, себто максимальне не декларування проросійської позиції, а мімікрія під проукраїнську, просто дещо інакшу: антиреволюційну, антимайданівську, таку лайтову проукраїнську опозицію», — заявив політолог.

На його думку, подібні зміни відбуваються вимушено для Кремля через принципові переломи, котрі мали місце в українському суспільстві, адже тепер навіть попередній виборець, що голосував за відверто проросійського кандидата (чи то через пропаганду, чи через ностальгію за радянським минулим) змінює парадигму свого мислення і потребує випрацьовування нового до себе підходу. Подібна активність відбувається максимально комплексно і включає в себе створення відповідних наративів та описової мови, за допомогою яких Росія може корегувати дискурс у країні, застосовуючи цілком різні маркери ідентичності, які необов’язково повинні ззовні виглядати проросійськими, тобто тепер їх відрізняти буде набагато важкіше.

«Ніхто в будьоновке не буде впливати на патріотичний дискурс, на патріотичні настрої населення. Це буде робитися скоріше в вишиванці, з українським прапором, з гарною українською мовою, для того щоб це виглядало більш органічно», — підсумував Олег Саакян.